Subscribe to our mailing list - Sends out every Saturday

* indicates required

Grab My Button

150x150-Exclusive-2016-Socia

EZ Tofu Press – Buy Now!

Pirasta World Coloring Posters

Pirasta Color Map

eBay, save money at the end

Often I sell things on eBay that due to size and/or weight are pick-up only. This is up to you if you want to do this. Some people do not like to meet buyers face-to-face and do not want them knowing where they live or work (depending on where the item is you are selling). So, this is at your description. I figure that if someone did a Google search they’d find my name, dob, address, blood type and a million other things that should be private so my address isn’t the end of the world but since it do not think it is safe to invite strangers into my home with me and the kids home I either bring the item to them, have it outside or in my garage already, or meet them in a parking lot or at my dad’s work. The garage thing works if it is too big to move or have in my van and transport.

When you do have an item like this do NOT use Paypal! Think frugal! Paypal takes 3.9% plus 20 cents per transaction (right now, rates do change sometimes). So, on a item that you sell for $100 you are already paying eBay and now pay Paypal $4.10. I ask them to pay me cash and all but one was fine with that (he preferred Paypal or a cashier’s check for his own buyer’s protection).

I recently sold something and the buyer was in Chatsworth. The item was to heavy for me to really lift so I had a friend come over (thank you, Joe) and put it in my van for me and I brought it to the guy. I was already meeting my dad for lunch in the valley so it was only 15 minutes out of my way. Well, the buyer was so happy that I brought it to him that he paid me $91, the amount of the auction, PLUS he gave me $ 15 more for the gas! This was great to me!

I got paid to bring it to him. Didn’t tell him my address. and avoided the Paypal fees. All for 15 more minutes of my time!

🙂

Short URL:

Name That Thing # 1 & 2



Okay, I often see things and I have no clue what they are or mean or are for! So, I have a new catagory- Name that thing! LOL!

I have two photos here. 1- on the way into the dairy farm, on our cheese tour field trip.

Looks like long pipes connected with big wheels (like size of wagon wheels) and I assume they roll forward and back in the fields. Not sure if it is a weird sprinkler system. To put pesticide on the crops, to help pick them….? No clue. I’ve seen them before in other places too!

2- Mud flap on Semi-Truck! Not sure if there is some code language here for other truck drivers that is funny!

🙂

Short URL:

Homeschooling field trip- How Cheese is Made



We went on a cool field trip on Friday, June 6th to see how cheese is made! We went to the Winchester Cheese Company and Dairy. All the cheese is Gouda cheese and was very yummy!

It was not close, took over 2 hours each way but we did have fun. We spent about 4 hours there so that with driving home took up almost the whole day.

We had a video to watch of the cheese being made. A tour of the building that makes the cheese (they were not making cheese that day), a tour of where the cheese is left to age, we visited all the cows and the place they are taken to be milked. AND we even got to see a barn owl very high up on the top of the hay building. I took some photos but it owl was so far away and in a dark spot so it was hard to see.

The kids loved the cheese tasting the best. They got to try 4 different kinds with some cinnamon pretzel sticks and apple slices.

Little D did not like the fact that all the cows had their horns surgecially removed. According to our tour guide ‘they had a little surgery when they were very young’. Little D thought that the bulls shouldn’t have to go through pain like that. I explained the pros and cons to it and he thinks the people should have had to watch being gourged rather then the cattle suffer from the surgery.

Another down side is the price of $6 per person. Seeing how much money they made in sales when the tour was done (guessing about $1000 or more) I think the tours should have been free or cheaper or credited back when someone made a min. purchase. BUT I bought 4 different types of cheese, garden, mild, sharp aged and smoked. I also bought a cheese making kit to make ricotta or mozzarella cheese. The kit was $22 but it makes 30 batches of cheese and looks easy and like lots of fun.

http://www.winchestercheese.com/index.html

I had other things that I had wanted to do this day. There was a storage unit auction in Simi that I wanted to go to to see if there was any good things for eBay but I decided that sometimes I have to skip the things I need to do and let the kids have a day too!

Short URL:

Yikes! Gas prices

Okay, everyone has been complaining about the gas prices. I too know that they are high. Right now it takes over $100.00 to fill up my van (Chevy Astro). I bought my van in July of 2000 and back then it cost about $47-49 to fill up. I know my van does not get the same fuel economy as it used to but this is still aprox. double the price of gas in 8 years!

BUT, is it REALLY that expensive? My friend, Janine, was telling me about canceling her travel plans when visiting her family due to high gas prices. Well, I saw this great article and it put it into perspective in a different way. This is from Carschooling Ezine June 2008, Vol. 2, Issue 4. It is a free email list with YahooGroups and also she has her own book and website. Anyways, read below. Please post and tell me what you think!

Don’t Be “Fuelish” By Letting Gas Prices
Spoil Your Family Fun!
Yes, gas prices are high, but don’t let them cancel your family’s summer vacation plans.

According to the California Energy Commission retail gasoline prices have increased an average of $0.87 a gallon since this time last year. Here’s a word problem for your carschooler:

Question: If your summer road trip is 800 miles long and your car gets an average of 22 miles per gallon, and the cost of gas is $4.24 per gallon, how much will the gas for your road trip cost?

Answer: $154.18.

You’ll pay $31.64 more for this year’s summer road trip than last year’s. Are you going to tell me you’d cancel a family vacation for thirty-two bucks? Feast on Ramen for one family meal instead of KFC and you’ll have the extra cash you need.

Short URL: